Комунальний заклад “Малошпаківський заклад дошкільної освіти (ясла-садок)" загального типу
Дядьковицької сільської ради Рівненського району Рівненської області

Консультація для батьків « Користь загартування»

Консультація для батьків  « Користь загартування»

Фізіологічні основи загартовування

В основі загартовування лежить здатність організму відповід­но реагувати на ті чи інші зовнішні подразники: температурні, світлові, механічні, хімічні та ін. Якщо подразники багаторазо­во повторюються, відбувається поступове пристосування, тобто добір найбільш вигідних для організму реакцій. Він звикає до різноманітних змін навколишнього середовища — холоду, спеки, вологості тощо.

Постійно виробляється велика кількість умовних рефлексів, корисних для організму. Значення їх зрозуміле: вони сприяють пристосуванню організму до впливу зовнішнього середовища.

(За кн.: Омельченко Л. І., Починок Т. В. Загартовування дітей і підлітків.К.: Здоров'я, 1989.)

Вплив загартовування на організм

У процесі загартовування покращується здатність до регуля­ції тепла.

Систематичне загартовування допомагає організму боротись із захворюваннями, особливо із застудними.

Загартовування впливає на загальний стан здоров'я та пове­дінку дитини.

Основні принципи загартовування

Під час загартовування взагалі, а в дитячому віці особливо, необхідно керуватися певними принципами, зокрема такими: по­ступовість, систематичність, зважання на індивідуальні особли­вості дитини.

Загартовування дає позитивний результат тоді, коли гарту­вальні процедури проводяться в певній послідовності, чітко до­зовані й систематично повторюються.

Неабияке значення має зацікавленість дітей. Методичні при­йоми для підвищення інтересу до гартувальних процедур можуть бути різноманітними: від спостереження за спортсменами під час тренувань з акцентуванням уваги на їх силі, бадьорості, здоров'ї до підтримки та похвали дитини, яка любить умиватися холод­ною водою.

Надзвичайно важливу роль відіграє лікарсько-педагогічний контроль і облік роботи із загартовування. Правильно налагодже­ні, вони дають змогу судити про дотримання основних вимог та принципів, а також обрати найдоцільніші способи загартовуван­ня, час, місце, тривалість проведення відповідних процедур.

Заходи й засоби загартовування

Розрізняють загальні і спеціальні гартувальні заходи. До за­гальних належать: дотримування режиму дня, раціональне хар­чування, щоденні прогулянки, сон на свіжому повітрі, відповід­ний одяг, повітряний і температурний режими.

Спеціальними гартувальними заходами вважають суворо до­зовані ультрафіолетові ванни, гімнастичні вправи, повітряні та водні процедури, плавання.

Повітря діє на організм своєю температурою, вологістю, швид­кістю руху його потоків. Швидкість руху повітря впливає як на теплорегуляцію організму, так і на тепловідчуття.

З давніх-давен людям відома цілюща дія води. Ще стародавні греки вважали, що вода змиває всі душевні страждання. В основі дії водних процедур на організм лежить поєднання різних за ін­тенсивністю температурних, механічних і хімічних подразників. У відповідь на них в організмі виникає низка реакцій, що сприя­ють оздоровленню багатьох органів та систем.

Життя існує на Землі завдяки сонячній енергії. Земні рослини засвоюють енергію сонця й синтезують різні органічні речовини. Ще Гіппократ (Vст. до н. є.) говорив про гартувальну й цілющу силу сонячних променів. Правильне застосування їх є дуже корис­ним. У помірних дозах вони сприятливо діють на обмінні процеси в організмі, поліпшують дихання та кровообіг, підвищують тонус центральної нервової системи, активізують діяльність залоз внут­рішньої секреції.

Ходіння босоніж як засіб загартовування організму та зміц­нення здоров'я відоме здавна. У Стародавній Греції босо ходіння було своєрідним культом, рекомендувалось носити взуття ли­ше з 18 років. Фізіологи доводять, що підошви ніг належать до найбільш рефлексогенних зон людського організму. Ноги — це своєрідний розподільний щит, на якому є 72 тисячі нервових за­кінчень, що ведуть до різних органів та систем. Ось чому ходіння босоніж — це своєрідний точковий масаж, який тонізує організм і підтримує його в робочому стані.

На шкірі стоп значно більше, ніж на будь-яких інших ділян­ках поверхні тіла, так званих терморегуляторів, що реагують на тепло й холод. Підошви ніг рефлекторно пов'язані з носовою по­рожниною та горлом. Переохолодження стоп викликає нежить, хвороби горла.

Поради

Як і всі інші види загартовування, ходіння босоніж має бути поступовим і систематичним.

Починати слід із ходьби по килиму або килимовій доріжці в теплій кімнаті, потім — по дерев'яній поверхні. Дуже зручні та корисні для цього гумові килимки з шиповим рифленням.

Масажувати стопи можна качалкою або звичайною палицею, катаючи її по підлозі кілька хвилин. Такі процедури бажано ро­бити кілька разів на день.

До ходіння босоніж дитину привчають із раннього віку. Почи­нають улітку за температури повітря, не нижчої від 24 градусів.

Корисно поєднувати ходіння босоніж зі щоденними ваннами для ніг, поступово знижуючи температуру води.

Гарячий пісок і асфальт, гостре каміння та шлак, соснові шишки й голки діють на дитячий організм як сильні подразники, а теплий пісок, м'яка трава — заспокійливо.