Протягом останніх двох місяців в Україні лікарі, зокрема педіатри та сімейні лікарі, помітили підвищення захворюваності на парвовірусну інфекцію, збудником якої є парвовірус людини типу В19.
Що це за хвороба?
Власне, свою неофіційну назву «п’ята хвороба» отримала через те, що походить від місця у стандартному списку 6-ти первинних дитячих висипних хвороб, до якого входять кір, скарлатина, краснуха, інфекційний мононуклеоз, парвовірус, дитяча розеола.
Парвовірус В19 – це інфекційна еритема, яка передається в основному повітряно-крапельним механізмом передачі. Хвороба дуже заразна. Парвовірус В19 стійкий: витримує заморожування і температуру до +60 °С. Звичайні антисептики не допоможуть від нього вберегтися, парвовірус не боїться спирту. Джерелом інфекції є хвора людина (дитина), яка є заразною до моменту появи висипки. Тому не потрібно ізольовувати хворого на 2 тижні до моменту зникнення висипань.
Інкубаційний період – 14-20 днів.
Парвовірус – це гостре інфекційне захворювання переважно дитячого віку, що характеризується різноманітними клінічними проявами, серед яких найбільш поширеною є інфекційна еритема.
Як перебігає захворювання?
Перебіг парвовірусної інфекції часто безсимптомний або клінічна картина нагадує легку застуду.
Потім приєднується характерний симптом для парвовірусу – симптом «ляпасу» на щоках – яскраве почервоніння на щоках, а також плямисто-папульозний висип на тулубі і кінцівках, який швидко трансформується у сітчастий, який нагадує мереживо з можливим свербежем. Захворювання дуже легко переплутати із алергією.
Висип при парвовірусній інфекції зазвичай зникає через тиждень, але може зберігатися до 2-3 тижнів. Іноді можуть з’являтися повторні висипання, особливо при хвилюванні, фізичному навантаженні, перебуванні на сонці, купанні.
Як правило, рясний висип буває саме у дітей, тоді як у дорослих цей симптом невиражений або взагалі відсутній. Проте, саме дорослі часто страждають від суглобового та м’язового болю, особливо у зоні кистей, зап’ястя, коліна. Такий артрит може тривати аж до декількох місяців, але поступово сам минає.
Профілактика. Щоб дитина або дорослий не захворів на парвовірусну інфекцію, необхідно дотримуватися загальних рекомендацій: